Dania mięsne
Dania mięsne są zazwyczaj podawane jako główna potrawa w ciągu dnia. Na obiad można zjeść np. gołąbki z mielonego mięsa z ryżem lub pieczonego kurczaka. Na świątecznym stole pojawiają się pieczona gęś i bigos. Na szybki obiad można przyrządzić burgery lub kotlety. Miłośnicy potraw jednogarnkowych powinni wypróbować przepis na rozgrzewający kociołek cygański z warzywami. Mięsne szaszłyki to potrawa na lunch, imprezę lub spotkanie przy grillu.
Żeberka
Żeberka wieprzowe to wbrew pozorom danie, na którego przygotowanie nie potrzeba wiele czasu. Mięso należy przyprawić solą i pieprzem, podsmażyć na oleju, a następnie dodać do niego cebulę. Na patelnię trzeba wlać wodę, dodać ziele angielskie i liść laurowy oraz dusić wszystkie składniki pod przykryciem przez około 35-40 minut. Mięso można też przyprawić cząbrem bądź lubczykiem i dodać do niego czosnek.
Kotlety i burgery
Kotlety przygotowuje się z mięsa wieprzowego, wołowego, drobiowego lub mieszanki mięs. Mięso na kotlety można zmielić lub rozbić. Kotlety formuje się na kształt dość płaskiego owalu i panieruje w mące, jajku oraz bułce tartej. Można też przygotować panierkę tylko z mąki i jaja, a zrezygnować z bułki tartej lub użyć zamiast niej otrębów lub płatków owsianych. Do panierowania trzeba też dodać przyprawy: w wersji podstawowej to sól i pieprz. Kotlety będą pyszne, jeśli do panierki dosypie się np. paprykę, oregano lub zioła prowansalskie. Do burgerów zazwyczaj wybiera się zmielone mięso wołowe i smaży z niego kotlety. Na tej samej patelni podpieka się bułki przekrojone na pół, a następnie na jednej części układa na nich sałatę, kotlet, pomidora i ogórka kiszonego. Do burgerów pasuje zarówno ketchup, majonez, jak i musztarda czy sos barbecue. Po polaniu składników burgera sosem należy położyć drugą połówkę bułki i podawać.
Bigos
Bigos przygotowuje się z kapusty kiszonej. Można go też zrobić ze świeżej kapusty, albo połączyć kapustę świeżą i kiszoną w różnych proporcjach. Dodaje się do niej mięso, np. boczek, wołowinę oraz kiełbasę. Suszone grzyby i śliwki, a także wino dodadzą potrawie wyjątkowego smaku. Bigos przyprawia się majerankiem, jałowcem, oraz solą i pieprzem. Najczęściej dodaje się do niego również ziele angielskie i liście laurowe. Oprócz tego do bigosu potrzebna jest cebula i przecier pomidorowy. Kapustę, podsmażone mięso i cebulę należy zagotować w około 1,5 l wody. Następnie trzeba ją doprawić, a pod koniec gotowania wlać szklankę wina i dodać nieco przecieru pomidorowego. Bigos gotuje się nawet 4 godziny. Najlepszy jest po kilku dniach, gdy wszystkie smaki się zmieszają. W międzyczasie warto go kilka razy zagotować.
Dania z mięsem mielonym
Oprócz wspomnianych wcześniej kotletów i burgerów, z mięsa mielonego można przygotować gołąbki, pulpety, musakę (oryg. moussaka) i cevapcici (szaszłyki z mięsa mielonego z sosem tzatziki). Pyszna i szybka w przygotowaniu będzie zapiekanka z dodatkiem makaronu bądź ziemniaków.
Mięsne szaszłyki
Do przyrządzenia mięsnych szaszłyków potrzebne będą: mięso, np. filet z kurczaka lub polędwiczki wieprzowe oraz warzywa np. papryka i cukinia, cebula i kapelusze pieczarek. Ulubione składniki należy pokroić, posypać przyprawami, np. kurkumą, oregano, ostrą mieloną papryką i kolendrą, a następnie wymieszać i polać oliwą. Warzywa i mięso trzeba nadziać na patyczki i grillować.
Pieczony drób
Do przygotowania pieczonego kurczaka będą potrzebne przyprawy, np. papryka, pieprz, sól i bazylia. Mięso należy nimi natrzeć, włożyć do żaroodpornego naczynia, podlać wodą i wstawić do piekarnika. W trakcie pieczenia trzeba oblewać mięso sosem, który się z niego wytapia. Do pieczonej gęsi idealny będzie majeranek, tymianek, sól i pieprz. Przyrządza się ją w podobny sposób jak kurczaka. Gęś często nadziewa się jabłkami. Aby to zrobić, już po nałożeniu przypraw na mięso należy włożyć owoce do pustego wnętrza drobiu lub rozciąć korpus na pół i włożyć do środka kawałki obranych jabłek. Następnie trzeba złączyć obie części gęsi, np. za pomocą patyczków do szaszłyków i wstawić do piekarnika.
Kociołek cygański
Kociołek cygański przygotowuje się z mięsa, bulionu, papryki, ogórków, pomidorów, pieczarek. Przyprawia się go np. cząbrem lub kminem rzymskim oraz solą i pieprzem. W dużym garnku należy rozgrzać olej, zeszklić cebulę i dodać warzywa (z wyjątkiem pomidorów), pieczarki oraz wlać bulion, po czym dusić przez około 10 minut. Następnie należy dodać mięso, i dusić przez następne 15 minut. Pod koniec duszenia należy dodać pomidory i wymieszać całość.