Festiwal Urban Coffee Marathon

16 lipca 2019

Już 1 sierpnia w ponad 150 kawiarniach w całym kraju wystartuje Urban Coffee Marathon. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest odpowiedzialność społeczna wobec planety a hasłem - GREEN. Kuchnia+ jest patronem medialnym Festiwalu.

FILOZOFIA URBAN COFFEE MARATHON

Model festiwalu, opartego na kreatywnej interpretacji tematu poszczególnych edycji w formie kawy i deseru, od ponad pięciu lat stanowi przegląd aktualnych tendencji w polskich kawiarniach. Potencjał różnorodności i jakości w napojach opartych na kawie jest o wiele większy niż powszechnie znany kanon. Jednym z celów festiwalu jest prowokowanie nowych pomysłów na dobrą kawę.

Niezwykle ważnym elementem wydarzeń UCM jest edukacja i wymiana doświadczeń. Festiwal należy do Specialty Coffee Association i upowszechnia wiedzę z zakresu pozyskiwania zielonych ziaren kawowca, procesu roastingu, jak i dbałości o proces parzenia. Misją UCM jest popularyzacja strefy specialty coffee w Polsce.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 Po raz pierwszy organizatorzy zdecydowali się powiększyć wydarzenie o oficjalne strefy edukacyjne, których gospodarzem w sierpniu jest Wrocław. Miasto będące gospodarzem danej edycji festiwalu gości Centrum Festiwalowe, będące areną do spotkań i dyskusji, Centrum Cuppingowe rezentujące kawę z polskich palarni, oficjalne afterparty oraz inne wydarzenia towarzyszące związane z tematem przewodnim. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie w mieście będącym gospodarzem danej edycji odbywają się oficjalne wydarzenia towarzyszące. Kawiarnie z całej Polski przygotowały szereg wydarzeń poświęconych kawie lub ekologii.

Żyjnia, która stanie się centrum festiwalowym UCM, jest miejscem odpoczynku inspirowanym uzdrowiskami zdrojowymi, nie znajdziesz tutaj kawy, ale tak jak w sanatoriach napijesz się wody i ziołowej herbaty z pijałki. Uczestnicząc w festiwalu możesz przyjść do Żyjni aby odetchnąć w relaksującej przestrzeni i wyciszyć się słuchając audycji z dźwiękami natury. Program Centrum Festiwalowego jest bogaty w spotkania dotyczące ekologii, na których porozmawiamy o zmniejszaniu śladu węglowego, filozofii less/zero-waste i Fairtrade.

Imponująca przestrzeń holu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu w trakcie Green Urban Coffee Marathon zamieni się w Centrum Cuppingowe, prezentując 12 wiodących polskich palarni kawy specialty. To niepowtarzalna okazja do zapoznania się z ich stylem palenia kawy i aktualną ofertą. W ramach jednego z wydarzeń uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić na sobie samych, czy malowanie mlekiem na kawie jest trudne. Odwiedzając MN warto zajrzeć na wystawę  W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan-Orkusza.

W festiwalowy poniedziałek, 5 sierpnia, w Coctail Barze Incognito odbędzie się wieczór poświęcony kawie w koktajlach. Barmani zaprezentują autorskie koktajle pokazujące potencjał leżący czarnego ziarna w kontekście kultury koktajlowej.

Organizatorzy postanowili zakończyć festiwal dwoma wydarzeniami na dachu Cafe Borówka we Wrocławiu. 7 sierpnia odbędzie się pierwsza edycja UCM Cup Tasters Competition, czyli zawodów dla kiperów, kawowych sensoryków. Tuż po zawodach na dachu wystartuje afterparty, w trakcie którego organizatorzy ogłoszą miasto, które będzie gościło oficjalne strefy festiwalowe UCM w kolejnej edycji.

 

KAWA Z MISJĄ

Jaka kawa jest bardziej ekologiczna? To pytanie musiały sobie zadać wszystkie lokale startujące w Green Urban Coffee Festiwal. Szczegółowe menu poszczególnych kawiarni zostanie ogłoszone na tydzień przed festiwalem, na stronie www i profilu Facebook organizatora.

 

WIĘCEJ INFORMACJI:

Centrum Festiwalowe. Green UCM

Centrum Cuppingowe. Green UCM

Kawa w koktajlach. Green UCM

019 UCM Cup Tasters Competition

Afterparty na dachu. Green UCM


Strona www festiwalu: www.coffee-marathon.com

Profil Facebook: facebook.com/urbancoffeemarathon

 

Najnowsze aktualności Zobacz wszystkie aktualności

Festiwal Feta we Wrocławiu

7 i 8 marca, w klimatycznej, zabytkowej Zajezdni Dąbie, odbędzie się druga edycja Wrocławskiej Fety - Festiwalu Piwa, Wina i Sera. Ponownie jak rok te...

Czytaj więcej

Wielka Uczta Warszawska powraca!

Wielka Uczta to nowy sposób na odkrywanie smaków, poszukiwanie kulinarnych uniesień i zaspokajanie apetytów! Wielosmakowa uczta połączona z kulinarnym...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA