Kolacja charytatywna z Michelem Moranem

1 października 2015

10 października 2015 r. w hotelu andel's w Łodzi, odbędzie się siódma edycja kolacji charytatywnej "Przyjaciele Gotują", organizowana przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Świata". Ten wyjątkowy wieczór kulinarny z udziałem zaproszonych gwiazd organizowany jest cyklicznie w szczytnym celu i co roku uczestniczy w nim wielu ludzi o otwartych sercach, którzy wspierają i promują tę piękną inicjatywę. W tym roku gotował będzie renomowany szef kuchni Michel Moran. Kuchnia+ jest patronem medialnym wydarzenia.

Założycielki Stowarzyszenia to niezależne, spełnione zawodowo kobiety, które z prawdziwym zaangażowaniem łączą swoje aktywności biznesowe z działalnością charytatywną. Podejmowane w ramach Stowarzyszenia działania przybierają różne formy, a jego inicjatorki dokładają wszelkich starań, aby poprzez nietuzinkowe akcje zaszczepiać w ludziach chęć pomocy potrzebującym. Jednym z takich przedsięwzięć jest właśnie cykl kolacji charytatywnych "Przyjaciele Gotują". Popularność programów kulinarnych i pojawienie się kulinarnych autorytetów, dzięki którym ludzie odkryli w sobie radość z gotowania, były dla nich inspiracją do utworzenia wydarzenia, które wpisuje się w potrzeby ludzi, do których chcą dotrzeć, a przede wszystkim realizuje szczytny cel i promuje dobroczynność.

Organizując w 2011 roku pierwszą kolację, którą przygotowywał i serwował Pascal Brodnicki, nie zdawały sobie sprawy, że wydarzenie będzie cieszyć się aż tak dużym zainteresowaniem i zjednoczy w działaniu tyle ludzkich serc. Sukces pierwszej kolacji zadecydował o cyklicznym charakterze, dobrze znanego dzisiaj wydarzenia "Przyjaciele Gotują", w które chętnie włączały się kolejne kulinarne sławy: Karol Okrasa, Robert Makłowicz, Andrzej Polan, Robert Sowa i Kurt Scheller. Znani szefowie kuchni przyrządzali potrawy według własnych, unikalnych przepisów i serwowali je obecnym na kolacji gościom.

Podczas tegorocznej kolacji charytatywnej goście będą mieli okazję spróbowania dań przyrządzonych przez mistrza kuchni - Michela Morana. W związku z jego obecnością, kolacja będzie utrzymana w klimacie francuskim, który ma przybliżyć gościom smaki oraz kulturę Francji. W menu znajdzie się między innymi opera z fois gras, chutney z gruszki i porto na przystawkę, z kolei dla smakoszy deserów mistrz przygotuje bavarios z marakui i sałatkę z mango.

Do Przyjaciół Świata, którzy angażują się w wydarzenie "Przyjaciele Gotują", co roku dołączają kolejni przedstawiciele biznesu, świata medycyny, nauki i kultury. Pomagają w różny sposób, między innymi przekazując na licytację swoje prace. Gwiazdy chętnie wspierają Stowarzyszenie poprzez włączanie się w akcję zdobienia rysunkami własnego autorstwa i autografami, przedmiotów codziennego użytku (kubeczków, talerzyków, koszulek), która jest kolejnym, trafionym pomysłem założycielek Stowarzyszenia. Tradycyjnie już, będzie można zakupić je w trakcie tegorocznej kolacji. Wybór będzie duży, ponieważ przedmioty ozdobili i podpisali między innymi: Ewa Minge, Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Jerzy Janowicz, Sting czy Bonnie Tyler. Do bogatej kolekcji dołączył kubek z autografem Jerzego Stuhra, który będzie można kupić w trakcie wydarzenia.

Część swojej sławy przekazał również Mieczysław Szcześniak, ozdabiając i podpisując kubeczek i talerzyk, których premiera odbędzie się właśnie podczas tegorocznej kolacji. Artysta podczas tego wieczoru otrzyma statuetkę Amicus - specjalną nagrodę Przyjaciół Świata, wręczaną osobom, które dzięki wrażliwości i gotowości niesienia pomocy w sposób szczególny przysłużyły się Stowarzyszeniu.

Jedną z atrakcji wieczoru będzie występ Marka Kaliszuka, który specjalnie dla Przyjaciół Świata i ich gości wykona kilka utworów. Jego mini recital będzie zapowiedzią zimowego koncertu charytatywnego Stowarzyszenia. Marek Kaliszuk to wokalny i aktorski kameleon, który w listopadzie 2014 roku podbił serca widzów oraz jurorów wygrywając 2. edycję programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. W lipcu 2015 roku ukazał się wyprodukowany przez Marka Kaliszuka oficjalny teledysk promujący utwór I won't stop - pierwszy autorski singiel, zapowiadający debiutancką płytę artysty.

Gościem wydarzenia będzie m.in. Ryszard Bilan - artysta malarz, grafik, rzeźbiarz, który na tę okazję przyleci z Paryża, gdzie mieszka i tworzy. Podczas kolacji zostanie przeprowadzona aukcja dwóch obrazów, które artysta przekazał Stowarzyszeniu na licytację. Jego prace pokazywano na wielu wystawach w znanych na całym świecie galeriach, między innymi Engel Galleries w Tel Awiwie, czy Boundary Gallery w Londynie.

Dochód z biletów październikowej kolacji, a także prowadzonej w trakcie imprezy aukcji, będzie w całości przeznaczony na wsparcie Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, w którym są leczone dzieci z całej Polski. Organizując kolację charytatywną, mamy przyjemność spotykania się z ludźmi pełnymi empatii, wrażliwości i pasji, które okazują się wartościami mającymi realny wpływ na życie osób potrzebujących różnych form pomocy. To wyjątkowe wydarzenie to nie tylko doskonałe jedzenie, goście ze świata nauki, kultury, show-biznesu, ale przede wszystkim szczytny cel łączący wszystkich uczestników kolacji i ogromna satysfakcja, że dzięki zgromadzonym środkom przeznaczonym na efektywniejsze leczenie, kolejni mali pacjenci będą mieli szansę powrotu do zdrowia - mówi Agnieszka Zarembska, prezes Stowarzyszenia "Przyjaciele Świata".

Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Pierre Buhler, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Francuskiej w Warszawie, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Stowarzyszenie Alliance Française, UFE - Union des Français de l'Etranger.

Stowarzyszenie "Przyjaciele Świata" jest organizacją non-profit, która działa w Łodzi od sześciu lat. Jego działalność koncentruje się na pomocy najmłodszym, a wśród placówek objętych wsparciem znajdują się szpitale, domy dziecka i świetlice środowiskowe. Oprócz dobroczynnych kolacji, Stowarzyszenie oferuje również kubeczki i talerzyki z autografami znanych osób, a fundusze pozyskane w ten sposób przeznaczane są na szczytne cele. Wśród osobistości, które wsparły działalność "Przyjaciół Świata" są między innymi: Sting, Kenzo Takada, Patrizia GUCCI, Claudia Cardinale, Basia Trzetrzelewska, Mario Vargas Llosa, Bonnie Tyler, Michał Urbaniak, Piotr Fronczewski, Jerzy Janowicz, Andrzej Bartkowiak, Ewa Minge, Justyna Steczkowska, Andrzej Kostenko, Artur Partyka czy Cezary Pazura. Za działania na rzecz potrzebujących Stowarzyszenie otrzymało w roku 2013 nagrodę Grand Prix, a w roku 2014 zostało laureatem Medalu Pro publico bono im. Sabiny Nowickiej. Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia można odnaleźć na stronie www.przyjacieleswiata.pl


Kontakt:
Marta Wróblewska
[email protected]
+ 48 693 909 206

Najnowsze aktualności Zobacz wszystkie aktualności

Festiwal Feta we Wrocławiu

7 i 8 marca, w klimatycznej, zabytkowej Zajezdni Dąbie, odbędzie się druga edycja Wrocławskiej Fety - Festiwalu Piwa, Wina i Sera. Ponownie jak rok te...

Czytaj więcej

Wielka Uczta Warszawska powraca!

Wielka Uczta to nowy sposób na odkrywanie smaków, poszukiwanie kulinarnych uniesień i zaspokajanie apetytów! Wielosmakowa uczta połączona z kulinarnym...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA