„Świat u Przyjaciół” – premiera nowego cyklu wieczorów charytatywnych  

26 września 2019

5 października w hotelu Vienna House Andel’s Lodz odbędzie się premiera nowego cyklu Wieczorów Kulinarno - Artystycznych „Świat u Przyjaciół”. Podobnie jak w przypadku poprzedniego projektu „Przyjaciele Gotują”, zebrane środki finansowe przeznaczone zostaną na pomoc potrzebującym. Formuła wydarzenia zakłada serwowaną kolację, jednak tym razem będą przygotowywali ją znani i cenieni szefowie kuchni z wybranego kraju świata. Pierwsza kolacja „Bella Italia” przeniesie gości w pełne smaku i zapachu włoskie klimaty.

„Świat u Przyjaciół” – nowy pomysł na pomaganie

Po dużym sukcesie cyklu kolacji charytatywnych „Przyjaciele Gotują”, w którym udziałzięła plejada najbardziej cenionych i znanych szefów kuchni z Polski, m.in. Karol Okrasa, Robert Sowa, Michel Moran, Magda Gessler,  przyszedł czas na zmianę formuły wydarzenia. „Świat u Przyjaciół” to nowy cykl wydarzeń charytatywnych będących jedną z form działania Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata”, stworzonego przez grupę aktywnych, przedsiębiorczych kobiet, które sukces biznesowy postanowiły  łączyć z działalnością dobroczynną.  Projekt polega na organizacji spotkania dla 300-400 osób, w klimacie wybranego kraju. Serwowane dania przyrządzone zostaną według własnych, unikalnych przepisów znanych osobistości oraz szefów kuchni z danego kraju, a oprawa muzyczna będzie oscylowała wokół utworów reprezentatywnych dla danego regionu.


Projekt kolacji charytatywnych „Przyjaciele Gotują”, który dwa lata temu obchodził jubileusz 10-lecia, był dla nas ogromnym wyzwaniem, ale również sprawdzianem ludzkich serc. Dzisiaj z pełnym przekonaniem i radością możemy powiedzieć, że w ludziach jest ogromna chęć pomagania. Świadczyła o tym nie tylko 100-procentowa frekwencja na każdej z organizowanych przez nas kolacji, ale również otwartość na włączanie się w projekt i pomoc przy organizacji tego wydarzenia. To utwierdziło nas w przekonaniu, że wybrałyśmy słuszny kierunek, ale po 11 latach trzeba coś zmienić, zaskoczyć, zaprosić do naszej kuchni świat. I tak zrodziła się idea nowego cyklu kolacji „Świat u Przyjaciół”, którą od poprzedniego projektu odróżnia fakt, że nasi goście będą co roku odkrywać smaki i poniekąd kulturę wybranego kraju mówi Joanna Nordyńska, Wiceprezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata”.

Organizatorki zawsze dokładały  wszelkich starań, żeby wyjątkowa oprawa wydarzenia przyciągała jak największa liczbę ludzi. Tak będzie zapewne i tym razem. Jakie atrakcje czekają gości premierowej kolacji cyklu „Świat u Przyjaciół”?

Italia na talerzu

Do udziału w kolacji „Bella Italia” zaproszona została Mariaceleste de Martino - urodzona w Nowym Jorku,  mieszkająca w Rzymie, dziennikarka i  prezenterka wiadomości RAI News. Przygotuje ona przystawkę, którą będzie zestaw grzanek bruschetta, m.in. z  karczochem marynowanym w oleju, pieczonym bakłażanem, czy z suszonymi pomidorami i mozarellą di bufala z rejonu Kampanii. Jest to danie, które odwołuje się do korzeni rodziny Mariaceleste,  pochodzącej z południa Włoch, z Amalfi i z Avellino. Autorką pierwszego dania będzie Francesca Romana Barberini - znana z radiowych i telewizyjnych włoskich programów kulinarnych. Z kolei danie główne przygotuje  Cristina Bowerman - włoska szefowa kuchni z gwiazdką Michelin, którą zdobyła jej rzymska restauracja „Glass Hostaria”.

Całe wydarzenie poprowadzi Vito Casetti – osobowość telewizyjna, znana wielu widzom z programu reality show „Wyprawa Robinson”. Na scenie „Przyjaciół Świata” wystąpią: włoska gwiazda światowego formatu, legenda Italo Disco - Francesco Napoli, znany między innymi z utworów „ Marina”, „Piano piano”, czy Ciao Italia”, zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem Nick Sinckler, SANAH, wokalistka, która na swoim koncie ma współpracę z Mattem Duskiem oraz zespół kameralny Venus String Quartet.

Na kolacji i tym razem nie zabraknie gości specjalnych ze świata sportu, kultury, czy show biznesu. „Przyjaciele Świata” nie zdradzają jeszcze nazwisk zaproszonych osób, ale biorąc pod uwagę fakt, że 11-letnie grono przyjaciół Stowarzyszenia jest bardzo duże, goście kolacji mogą liczyć na obecność znanych twarzy.

Kto da więcej?

Niezmiennym elementem wieczoru w odświeżonej formule pozostała charytatywna aukcja. Tym razem poprowadzi ją dziennikarka i prezenterka Paulina Smaszcz – Kurzajewska. Na licytacji pojawią się przedmioty przekazane przez gwiazdy sztuki i sportu, m.in. rysunek wykonany przez Anthony’ego Quinna i podarowany Stowarzyszeniu przez jego syna, Danny’ego Quinna, piłka siatkarzy z Mistrzostw Świata, koszulka Kuby Błaszczykowskiego z autografem, sukienka projektu Ewy Minge czy kapelusz od Al Bano z autografem. Dużą atrakcją będzie możliwość wylicytowania kolacji z wspomnianą wcześniej Cristiną Bowerman, jedną z autorek menu kolacji. Na licytacji pojawią się także kubki z kolekcji Limited Edition ze złotym autografem.

Realizację celów Stowarzyszenia można wesprzeć, kupując gadżety wyprodukowane specjalnie na tę okazję, dostępne podczas wydarzenia na specjalnym stoisku.

Niezmienny jest cel

Środki zebrane podczas organizowanych przez Stowarzyszenie przedsięwzięć przekazywane są na pomoc, ratowanie i poprawę jakości życia chorych i niepełnosprawnych. Dochód z biletów oraz fundusze zebrane podczas pierwszej kolacji z cyklu „Świat u Przyjaciół” zostaną przeznaczone na pomoc Klinice Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. W. Biegańskiego w Łodzi oraz Specjalistycznemu Psychiatrycznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej Szpitala  im. dr. J. Babińskiego w Łodzi.

- W tym roku postanowiłyśmy wesprzeć placówki medyczne dla dzieci z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, dermatologicznymi, onkologicznymi. Chcemy pomóc dzieciom, dla których szpital, biorąc pod uwagę ilość spędzanego tam czasu, często jest drugim domem. Na ciągle zapełnionym dziecięcym oddziale psychiatrycznym przebywają dzieci z chorobami psychicznymi, w tym chorobami cywilizacyjnymi m.in. uzależnieniami od mediów czy zaburzeniami odżywiania oraz po próbach samobójczych. Nierzadko efektem problemów psychicznych są problemy skórne, przechodzące w przewlekłe, trudne w leczeniu choroby, których leczeniem zajmują się specjaliści  Kliniki  Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej. Bardzo chcemy pomóc tym dzieciom, fundując specjalistyczny sprzęt do terapii, który w znacznym stopniu przyczyni się do ratowania psychiki, zdrowia i co za tym idzie życia tych dzieci. Nasi goście są bardzo szczodrzy więc i tym razem liczymy na ich wielkie serce – mówi Agnieszka Zarembska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Świata.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau.

***

Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata” jest organizacją non-profit. Jego działalność koncentruje się na pomocy najmłodszym, a wśród placówek objętych wsparciem znajdują się szpitale, domy dziecka i świetlice środowiskowe. Oprócz dobroczynnych kolacji, Stowarzyszenie oferuje również kubeczki i talerzyki z autografami znanych osób, a fundusze pozyskane w ten sposób przeznaczane są na szczytne cele. Wśród osobistości, które wsparły działalność „Przyjaciół Świata” są między innymi: Sting, Kenzo Takada, Patrizia GUCCI, Claudia Cardinale, Basia Trzetrzelewska, Mario Vargas Llosa, Bonnie Tyler, Michał Urbaniak, Piotr Fronczewski, Jerzy Janowicz, Andrzej Bartkowiak, Ewa Minge, Justyna Steczkowska, Andrzej Kostenko, Artur Partyka czy Cezary Pazura. Za działania na rzecz potrzebujących Stowarzyszenie otrzymało w roku 2013 nagrodę Grand Prix,  a w roku 2014 zostało laureatem Medalu „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej. 14 maja 2016 r. Fundacja na Rzecz Rozwoju Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przyznała Stowarzyszeniu “Przyjaciele Świata” Honorowy Medal „Serduszko za Serce”. Medal jest ogromnym wyróżnieniem oraz podziękowaniem za lata wsparcia otrzymanego od stowarzyszenia przez Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki - jeden z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. 

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia można odnaleźć na stronie www.przyjacieleswiata.pl

 

 

Najnowsze aktualności Zobacz wszystkie aktualności

Festiwal Feta we Wrocławiu

7 i 8 marca, w klimatycznej, zabytkowej Zajezdni Dąbie, odbędzie się druga edycja Wrocławskiej Fety - Festiwalu Piwa, Wina i Sera. Ponownie jak rok te...

Czytaj więcej

Wielka Uczta Warszawska powraca!

Wielka Uczta to nowy sposób na odkrywanie smaków, poszukiwanie kulinarnych uniesień i zaspokajanie apetytów! Wielosmakowa uczta połączona z kulinarnym...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA