Regiony winiarskie - świat

Produkty

AUSTRALIA

Uprawa i produkcja wina w Australii niezwykle prężnie się rozwija. Przeważają wypróbowane szczepy winorośli jak np. Cabernet Sauvignon czy Chardonnay, oraz najsłynniejsza odmiana w Australii - Shiraz (syrah). W Australii, powoli tworzone są okręgi produkcji wina z systemem apelacji tak jak w Europie, aczkolwiek tutejsi winiarze mają dużą swobodę jeśli chodzi produkcję wina oraz uprawę winorośli i nie specjalne trzymają się odgórnie narzuconych norm. Najwięcej znanych winnic znajduje się w dolinie Barossa i Eden.

CHILE

Najbardziej ceniony obecnie producent i eksporter wina w Ameryce Południowej, aczkolwiek sytuacja zaczyna zmieniać się na korzyść rywala czyli Argentyny. Dzięki sprzyjającemu ciepłemu klimatowi wina chilijskie mają niepowtarzalny, dojrzały smak. Najwięcej upraw winorośli znajduje się na terenach równinnych. Królują wina czerwone. Z uprawy białych win słynie dolina Casablanca. Plantatorzy chilijscy specjalizują się w uprawie szczepów europejskich np. z regionu Bordeaux (Francja).

ARGENTYNA

Jeden z największych producentów wina. Historia uprawy winorośli sięga XVI w. Wraz z przybywaniem emigrantów z Europy powstawało coraz więcej nowych upraw. Obecnie eksport jest przeprowadzany na wielką skalę. Najczęściej uprawianą odmianą jest Malbec, a regionami słynącymi z winnic są: Salta, San Juan, Mendoza i Patagonia.

KALIFORNIA

Stan w USA, który jest amerykańskim odpowiednikiem króla win w Europie - Francji. Warunki klimatyczne Kalifornii są niezwykle zróżnicowane, co pozwala na produkcję wielu gatunków wina. Najbardziej znanymi regionami szczycącymi się winami wysokiej klasy są: Napa, Sonoma, Mendocino i Monterey.

RPA

Historia winiarstwa w tym regionie świata sięga XVII w. Od samego początku na uprawę i produkcję wina wpływ miała Francja, a to dzięki zbiegom francuskim - Hugenotom, którzy znaleźli na tej ziemi swój azyl. Ich wiedza nieco pomogła w uprawie wielu europejskich szczepów winorośli np. Pinot Noir. Najsłynniejsze regiony szczycące się produkcją wina w Republice Południowej Afryki to: Wellington, Stellenbosch, Paarl.

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA