Sery francuskie

Produkty

BRIE DE MEAUX
Ser zaliczany do serów miękkich z białą pleśniową skórką. Uznany jednych z najstarszych serów francuskich. Produkowany jest z mleka krowiego w północnym regionie Francji w okolicach Paryża. Jego smak jest dość kwaskowaty z wyczuwalną ziołową i orzechową nutą. Chroniony przez system jakość AOC.

CAMEMBERT
Ser zaliczany tak jak brie do najbardziej popularnych serów pleśniowych miękkich z charakterystyczną białą skórką. Produkowany jest z mleka krowiego. Oryginalny, produkowany jest w Normandii i sprzedawany w drewnianych opakowaniach. Ser jest bardzo aromatyczny. Wspaniale sprawdza się w kulinariach nawet jako danie samo w sobie.

CANTAL
Jeden z najstarszych serów francuskich. Zaliczany do serów półtwardych. Jest to tradycyjny ser farmerski produkowany z mleka krowiego. Dojrzały ser ma wyrazisty smak, natomiast młody czyli około 30 dniowy jest raczej słodki. Ser również chroniony jest systemem AOC.

CHAOURCE
Ser pochodzi z Szampanii. Zaliczany jest do serów krowich pleśniowych miękkich z charakterystyczną białą skórką. Ser ma kremową konsystencję. Wraz z wiekiem środek sera nadal jest rozpływający się, lecz skórka staje się lekko gorzkawa i twarda. Chroniony systemem AOC.

COMTE
Ser ten pochodzi z regionu Franche – Comte. Zaliczany jest do serów twardych wytwarzanych z mleka krowiego. Produkuje się go cały rok i w zależności od tego czym żywią się krowy o danej porze roku zmienia swój smak. Latem wyczuwalna jest w nim nuta owocowa, a zimą orzechowa. Czas dojrzewania sera dochodzi do 2 lat. Jest chroniony systemem AOC i zaliczany do najbardziej popularnych serów francuskich.

CROTTIN DE CHAVINIOL
Francja to przede wszystkich sery kozie, a ser Crottin jest jednych z ich reprezentantów. Produkowany jest w centralnej Francji. W pierwszych dniach dojrzewania ser pokrywa się białą pleśnią z czasem staje się bardziej twardy z zewnątrz i kremowy w środku. Czas dojrzewania sera jest dość krótki w porównaniu z serami z mleka krowiego - trwa około miesiąca. Serów typów crottin jest wiele, ale ten najszlachetniejszy nosi nazwę właśnie Crottin de Chaviniol i tylko ten jest chroniony przez system AOC.

MUNSTER
Jest to alzacki ser, zaliczany do serów miękkich o kremowej konsystencji. Produkowany jest z mleka krowiego. Nazwa pochodzi od miasta, w którym był produkowany przez benedyktynów od 14 stuleci. Ser jest dosyć delikatny w smaku, ale jego zapach jest dość intensywny. Należy do chronionych systemem AOC.

POULIGNY ST. PIERRE
Najbardziej popularny z serów kozich. Podobnie jak crottin zaliczany jest do serów bardziej suchych oraz produkowanych z mleka surowego. Ma on kształt piramidki i właśnie z tego wzgledu jest najbardziej rozpoznawalny. Jego miąższ jest biały i miękki, a skórka pomarszczona, twarda i pokryta niebieską pleśnią.

ROQUEFORT
To najbardziej popularny z serów pleśniowych z niebieską pleśnią. Wytwarzany jest z mleka owczego. Ma bardzo intensywny słony smak oraz dosyć przyjemną kremową konsystencję. Ser dojrzewa w jaskiniach gdyż tylko tam stworzony jest specyficzny mikroklimat. Uważany jest za jeden z najlepszych serów pleśniowych na świecie. Chroniony apelacją AOC.

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA