Sery włoskie

Produkty

FONTINA
Krowi ser półtwardy produkowany na północy Włoch w regionie Valle d’Aosta. Jest bardzo delikatny w smaku, a gdy już dojrzeje jest tarty i używany jako składnik wielu potraw.

GORGONZOLA
Podpuszczkowy, miękki, dojrzewający ser pleśniowy pochodzący z północnych Włoch, z Lombardii. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Gorgonzola. Produkowany jest z mleka krowiego i zaliczany do serów pleśniowych z niebieską pleśnią. Do pomieszczeń, w których ten ser dojrzewa wprowadza się pleśń, aby nadać mu charakterystyczny smak. Zazwyczaj jest serwowany na desce z innymi serami pleśniowymi jako przekąska, do której podawane jest wino lub winogrona w celu uwydatnienia walorów smakowych serów.

MASCARPONE
Ser pochodzący z północnych Włoch z Lombardii. Rożni się od innych serów tym, że nie jest produkowany z mleka lecz ze śmietany. Ma on bardzo aksamitną, kremową konsystencję i słodkawy smak, przez to wykorzystywany jest również w rożnego typu deserach np. tiramisu.

MONTASIO
Ser produkowany we Fruli i Veneto (Wenecja). Jest to tradycyjny ser farmerski wytwarzany z mleka krowiego połączonego z owczym. Dojrzały ser Montasio jest tłusty i kremowy. W miarę dojrzewania skóra staje się twardsza. Jest bardzo dobrym dodatkiem do sosów.

MOZZARELLA
Ser pochodzący z południowych Włoch, z Kampanii. Podstawowym składnikiem, bez którego produkcja tego sera nie jest możliwa, jest mleko. Oryginalnie do produkcji wykorzystuje się mleko z czarnych bawolic, natomiast w innych krajach mleko krowie. Zaliczany do serów świeżych miękkich. Jest to kwintesencja włoskiej kuchni.

PARMEZAN
(wł. parmigiano reggiano) Ser twardy pochodzący z centralnych Włoch z regionu Emilia-Romania. Z produkcji sera słyną takie miasta tego regionu jak Parma oraz Reggio nell’Emilia. Zaliczany jest on do serów twardych, pikantnych wytwarzanych z mleka krowiego. Jest to najbardziej znany włoski ser na świecie, wykorzystywany jako dodatek do wielu włoskich potraw. Najczęściej używany jest starty jako dodatek np. do spaghetti, zup, zapiekanek.

PECORINO
Podpuszczkowy ser z mleka owczego. Zaliczany jest tak jak parmezan do serów twardych i lekko pikantnych. Jeden z najstarszych serów owczych produkowanych na świecie. Wytwarzany jest głównie w Lacjum (okolice Rzymu), ale produkowany jest też w innych regionach Włoch. Najbardziej znane odmiany to: rzymska (wł. pecorino romano), toskańska (wł. pecorino toscano) i sardyńska (wł. pecorino sardo) oraz sycylijska (wł. pecorino syciliano). W Toskanii bardzo często skóra tego sera zabarwiana jest sokiem z pomidorów na czerwono. Pecorino dojrzewa w jaskiniach oczywiście teraz sztucznie stworzonych w stałej temperaturze. We Włoszech ser ten jest niezwykle popularny i zajmuje ważne miejsce w kuchni włoskiej. Słynne jest toskańskie gnocchi z orzechami włoskimi i z pecorino.

RAGUSANO
Ser z Sycylii wytwarzany z niepasteryzowanego mleka krowiego. Wyróżnia go charakterystyczna miękka skórka w złotym kolorze oraz pikantny smak. W trakcie wytwarzania ser jest podgrzewany i osączany, a następnie 6 miesięcy przechowywany w piwnicy. W związku z tym, że czas dojrzewania jest dość długi, ser musi być odpowiednio zabezpieczony przed szkodnikami, dlatego kąpie się go w mieszaninie octu i oliwy.

RICOTTA
Miękki ser produkowany z serwatki pozostającej po serach podpuszczkowych (z mleka koziego, krowiego lub owczego). Sskłada się z wielu delikatnych wilgotnych ziaren przypomina nasz polski twaróg. Stanowi smakowity dodatek do farszu, klusek np. do pierożków ravioli.

TALEGGIO
Ser wytwarzany w Lombardii. Zaliczany do miękkich serów dojrzałych. Warunki w jakich ten ser dojrzewa są niezwykle ciekawe. Umieszczany jest w ciemnych grotach, w których skóra sera staje się pomarańczowo-różowa, a miąższ uzyskuje kremową konsystencję o bardzo specyficznym smaku. Ser dojrzewa przez 35-40 dni. Doceniany jest w kulinariach i nadaje się idealnie do zapiekanek gdyż podczas topienia nabiera lejącej konsystencji.

UBRIACO
Twardy ser z Trydentu. Posiada charakterystyczną skórę koloru wina, a to dlatego, że dojrzewa wraz ze skórkami winogron, którymi się go obkłada. Nazwa sera wywodzi się właśnie od specyficznej metody wytwarzania go, gdyż ubriaco po włosku znaczy nic innego jak „pijany”. Miąższ dojrzałego sera ma smak lekko alkoholowy, a aromat przypomina sfermentowane owoce.

CASOLE`T
łac. Caseolus - mały serek. Świeży, miękki i delikatny ser z Trydentu, wytwarzany z surowego mleka krowiego.

PUZZONE DI MOENA
Ser twardy, bardzo aromatyczny, wytwarzany tylko w Dolomitach. Dzięki swojemu specyficznemu aromatowi zasłużył na nazwę puzzare, po włosku „śmierdziel”.

SCAMORZA
Ser włoski miękki wyrabiany z solonego mleka owczego podobny w smaku do polskich oscypków. Charakterystyczną cechą sera jest to, że przypomina kształtem gruszkę. Porównuje się go do mozzarelli, ma podobne właściwości topienia jak ona i często wykorzystywany jest do dań zapiekanych np.: pizzy.

Najnowsze artykuły Zobacz wszystkie artykuły

Produkty

Wino - instrukcja obsługi

"Wino - instrukcja obsługi", to poradnik dla tych, którzy wino lubią albo chcą polubić. To przewodnik, który pomoże postawić pierwsze kroki w fascynuj...

Czytaj więcej
Produkty

Żurawina amerykańska

Żurawina amerykańska jest dostępna w tak wielu formach, że ciężko wymyśleć danie, do którego by nie pasowała. Nie tylko podnosi walory smakowe...

Czytaj więcej
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA