Oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz! Sprawdź

Jamie w szkolnej stołówce


(Jamie's school dinners), seria dokumentalna, Wlk. Brytania, 2005, 4 x 60

Jamie Oliver, jeden z najsłynniejszych szefów kuchni na świecie, wraca do szkoły. Nie po to jednak, żeby oddać zaległą pracę domową czy poprawić klasówkę. Postanawia przeprowadzić prawdziwą rewolucję w szkolnych stołówkach. To może być największe wyzwanie w życiu Jamiego - w końcu przygotowanie 20.000 obiadów dla dzieciaków z londyńskich szkół to niełatwe zadanie. Jeśli uda mu się choć trochę zmienić sposób jedzenia w szkołach, planuje rozszerzyć swoją akcję na wspierany przez rząd projekt obejmujący całą Wielką Brytanię. Poprzeczka jest postawiona wysoko - ciekawe czy Jamie okaże się prymusem, czy też będzie musiał powtarzać klasę...

"Jamie w szkolnej stołówce" okazał się przełomowym programem, który zwrócił uwagę Brytyjczyków na konieczność zmiany przyzwyczajeń żywieniowych dzieci. Oliver wydał walkę źle skomponowanym obiadom szkolnym, które mogą prowadzić do otyłości, a także niewłaściwym zachowaniom przy stole i szkodliwym nawykom, jak błyskawiczne pochłanianie tego, co ma się na talerzu. Z przerażeniem stwierdził, że większość angielskich dzieci nie ma pojęcia jak wyglądają nawet najprostsze warzywa. Jamie postanowił też walczyć ze "śmieciowym jedzeniem" - w jednej ze szkół na przykład uczniowie zjadają tygodniowo ćwierć tony frytek... Sympatyczny i popularny szef kuchni wywrócił kulinarne zwyczaje do góry nogami, postanowił przeszkolić panie przygotowujące szkolne posiłki i zmusić rząd do przyjęcia specjalnego programu. Udowodnił, że odpowiednie żywienie dzieci pomoże w przyszłości zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, wydawanych m.in. na walkę ze skutkami otyłości.

Seria "Jamie w szkolnej stołówce" została też uhonorowana przez krytyków. W 2006 roku otrzymała nagrodę BAFTA dla najlepszej serii dokumentalnej, a sam Jamie został uznany za najciekawszego prezentera, za co otrzymał nagrodę Richarda Dembleby'ego. Program wyróżniono też nagrodą BANFF w kategorii programów lifestyle'owych. Powstała też kontynuacja, którą również będzie można zobaczyć na antenie Kuchni.tv.

gospodarz programu: Jamie Oliver

Dołącz do CANAL+ i oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz!
Nie wiesz jaką ofertę wybrać? Sprawdź porównanie!
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA