Oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz! Sprawdź


(Milk?), film dokumentalny, USA, 2011, 56

Pić czy nie pić? Oto jest pytanie. Mleko, jeden z podstawowych składników diety, w ostatnich latach stało się produktem kontrowersyjnym. Podzieleni na dwa obozy naukowcy i konsumenci prezentują skrajnie różne poglądy. Jedni bronią dobroczynnego działania napoju, drudzy wietrzą gigantyczny spisek mleczarskiego lobby, które zataja przed opinią publiczną prawdę o szkodliwości mleka.

Amerykański reżyser Sebastian Howard postanowił zgłębić mleczny problem oddając głos znawcom tematu, należącym do obu ścierających się obozów. Wybitni naukowcy, przedstawiciele przemysłu mleczarskiego, aktywiści przeciwni piciu mleka i rolnicy, którzy kochają pić je prosto od krowy, przedstawiają swoje argumenty. Potwierdzają powszechnie znane tezy, ale i ujawniają nowe, często zatrważające informacje o właściwościach mleka. Eksperci spierają się o to, czy mleko powinno być pasteryzowane (czy traci wówczas wszystkie witaminy? a może bez pasteryzacji jest wręcz trucizną?), czy należy podawać je dzieciom (czy wszystkim i od którego momentu?) i czy rzeczywiście jest najlepszym źródłem wapnia (a może lepiej wybrać tofu lub rośliny strączkowe?).

Wyraziste osobowości wypowiadające się w dokumencie Sebastiana Howarda obalają najczęstsze mity dotyczące mleka. Relacjonują przy tym prawdziwe historie ludzi, w których życiu mleko odegrało ważną rolę. Omawiane w filmie wydarzenia dzieją się głównie w USA i Kanadzie, lecz jego twórcy nawiązują do sytuacji w innych krajach, porównując np. prawodawstwo w zakresie polityki mlecznej.

"Mleko?" to próba odpowiedzi na pytanie, które zadają sobie rzesze konsumentów na całym świecie - czy obecność mleka w codziennej diecie jest pożądana i zasadna, czy też społeczne kampanie z udziałem celebrytów, jak np. polska akcja "Pij mleko - będziesz wielki" to tylko sprawne działania marketingowe bez naukowego pokrycia.

Film miał polską premierę podczas kuchnia+ food film fest 4.

Dołącz do CANAL+ i oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz!
Nie wiesz jaką ofertę wybrać? Sprawdź porównanie!

Komentarze

Zaloguj się by dodać komentarz.
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA