Oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz! Sprawdź

Zagadka znikających pszczół


(The Mystery of the Disappearing Bees), film dokumentalny, Francja, 2010, 52

Mało kto zdaje sobie sprawę, że prawie cała światowa produkcja żywności zależy od niewielkiego owada Apis mellifera, czyli pszczoły miodnej. Co więc się stanie, jeśli nagle wszystkie pszczoły znikną?

Colony Collapse Disorder (CCD), czyli tajemnicze zjawisko znikania pszczół z uli, jest jedną z głównych bolączek pszczelarzy. Szacuje się, że 1/3 żywności powstaje dzięki zapylaniu roślin właśnie przez te owady. W filmie przedstawiono wizję globalnej ekologicznej katastrofy, która może nastąpić jeśli wyginą wszystkie pszczoły. Zbieranie materiałów do dokumentu zajęło twórcom aż 18 miesięcy. W celu zgłębienia problemu znikania pszczół autorzy odwiedzili Francję, Niemcy, Stany Zjednoczone, Kanadę oraz Szkocję. Przeanalizowali również wiele teorii stworzonych przez naukowców i ekspertów w tej dziedzinie. Nikt jednak nie jest w stanie dokładnie stwierdzić, co powoduje masowe wymieranie owadów. Bez względu na rodzaj pasiek i nakłady finansowe, hodowcy pszczół na całym świecie w równym stopniu borykają się ze skutkami CCD. Niestety, zgromadzone przez filmowców informacje nie dają odpowiedzi na pytanie, co jest główną przyczyną zjawiska i jak można się przed nim chronić. Nadal nie wiadomo, czy za redukcję populacji pszczół jest odpowiedzialny człowiek i jego ekspansywne eksploatowanie zasobów ziemi, czy też jest to proces samoistny. Czy naprawdę nie jesteśmy w stanie temu zaradzić?

Dołącz do CANAL+ i oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz!
Nie wiesz jaką ofertę wybrać? Sprawdź porównanie!

Komentarze

Zaloguj się by dodać komentarz.

admin 11 lat temu

Witam
Film "Zagadka znikających pszczół" pojawi się na antenie kuchni+ w miesiącach letnich. Szczegółów jeszcze nie znamy, ale z pewnością film zostanie powtórzony.

pozdrawiam

darek1962 11 lat temu

O tak ja tez bym z chęcią obejrzał ten film.Nie mogłem wtedy go oglądać ,ale wiem ,że dla osoby interesujące się pszczołami i ekologią na pewno też by go obejrzeli ponownie.

ela1966 11 lat temu

Prosiła bym kanał o powtórzenie tego fantastycznego filmu o pszczołach. Oglądamy teraz KRÓLOWA SŁOŃCA również ciekawy film.

OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA