Qmam kasze

Qmam kasze

Maia Sobczak

Wydawca: Wydawnictwo Muza

Qmam kasze

Kasza to podstawa tradycyjnej kuchni polskiej. Choć na wiele lat została zastąpiona przez ziemniaki, dziś ponownie jest jednym z podstawowych produktów na naszych stołach. W nowej, często zaskakującej odsłonie, proponuje ją Maia Sobczak, autorka popularnego bloga qmamkasze.pl.

Prosta, bez zadęcia czy wielkich aspiracji. Smakuje pysznie zarówno solo, jak i w towarzystwie. Taka właśnie jest kasza. Można z niej wyczarować niemal wszystko – zdrowe śniadanie, smaczny obiad czy słodki deser. Jak podkreśla autorka, kasza stanowi powrót do tego, co pierwotne, jedzone w dzieciństwie, na wakacjach u babci. Dziś, gdy kulinarne poszukiwania idą w coraz bardziej wyszukanym kierunku, warto sięgnąć po to, co mamy w zasięgu ręki.
„Dobrze jest powrócić do korzeni, podłączyć się do naturalnego potencjału ziaren i zbóż, fajnie jeść i zarażać pozytywną energią innych” – pisze autorka.

„Qmam kasze” to ponad siedemdziesiąt przepisów na dania lekkie, zdrowe i pachnące, bez mięsa i z małą ilością glutenu, zilustrowanych pięknymi zdjęciami autorki. Przepisy podzielone są na trzy sekcje – Początek, Środek i Słodki Koniec, w których znalazły się przepisy na delikatne jaglane placuszki z różą, makaron gryczany z zielonymi szparagami i pomarańczą na białym winie czy piękny deser waniliowy z kwaśną porzeczką i słonymi chrupiącymi orzechami.

We wstępie autorka w prosty sposób wyjaśnia wpływ tych drobnych ziarenek na organizm oraz  przypomina najbardziej popularne w Polce odmiany. Wyjaśnia, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania posiłków z kasz. Opowiada także o smakach i zapachach, które przywołują wspomnienia beztroskiego dzieciństwa i wakacji na wsi.

„Lubię się dzielić jedzeniem, powoli smakować, rozmawiać przy i o jedzeniu, próbować i eksperymentować, przyjemnie spędzać czas. Czuję nieodpartą ciekawość, głód dobrego jedzenia i obcowania z wartościowymi, pełnymi szczerej pasji ludźmi. To coś więcej niż odżywianie, to pozytywna energia wynikająca z troski, miłości, serdeczności i dbałości o codzienność”.
Fragment książki

Maia Sobczak - psycholog, zawodowo zajmuje się wpływem jedzenia na organizm i w konsekwencji na psychikę. Wierzy, że w codzienności, w drobiazgach, w gestach ukryta jest miłość i siła. Prowadzi wykłady, warsztaty, indywidualnych pacjentów i dzieli się swoją pasją do jedzenia na qmamkasze.pl. Prywatnie, wegetarianka, miłośniczka wszystkiego, co naturalne i w zgodzie z naturą, mama blond urwisa Hugo, żona jednego męża.

OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA