Dania z wieprzowiny
Dania z wieprzowiny, takie jak pieczona szynka , kotlety schabowe, mielone, żeberka, golonka i gulasz, są w Polsce bardzo popularne. Wieprzowina to podstawa wielu tradycyjnych potraw. Jest dość prosta do przyrządzenia, niedroga i łatwo dostępna, a przy tym smaczna i sycąca. Nie wymaga długiej obróbki termicznej. Można ją smażyć, piec, dusić i marynować, jeść na ciepło i na zimno. Znakomicie sprawdza się jako składnik farszu, np. do pierogów. W Kuchni+ mamy przepisy na wieprzowinę w każdej postaci.
Pieczona szynka
Pieczeń wieprzowa to tradycyjne danie obiadowe, które można przyrządzić na wiele sposobów. Pieczona szynka świetnie smakuje także na zimno, jako dodatek do kanapek. Smak mięsa podkreślą zarówno wytrawne i słone, jak i słodkie dodatki. Szynkę wieprzową przed upieczeniem należy namoczyć w solance, przygotowanej z wody i dużej ilości soli. Do solanki można dodać przyprawy, wedle własnego smaku i uznania - np. ziele angielskie, pieprz, owoc jałowca, surowy zgnieciony czosnek i czerwone wytrawne wino. Wtedy mięso będzie miało bardziej wyrazisty smak zwłaszcza, jeśli potrzymamy je w solance dzień lub dwa. Po wyjęciu z solanki szynkę osuszamy i doprawiamy. Możemy ją pokryć glazurą z suszonych śliwek - jak w przepisie Mariety Mareckiej na pieczoną szynkę w śliwkach kalifornijskich. Inny sposób to upieczenie szynki w czerwonym winie i podanie z konfiturą żurawinową. Szynkę można też namoczyć w marynacie - np. na bazie soku pomarańczowego, z dodatkiem miodu i słodkich przypraw, takich jak cynamon i goździki. Taką marynatę mamy w przepisie na pieczoną szynkę z nutami miodu i pomarańczy.
Schab pieczony
Schab pieczony ze śliwkami suszonymi sprawdzi się zarówno jako wykwintne danie obiadowe, jak i dodatek do pieczywa. Wypróbowane połączenie to także schab z cebulą i jabłkami. Przed upieczeniem schab należy zamarynować, a po wyjęciu z marynaty dobrze jest go obsmażyć na złoty kolor i dopiero potem wstawić w formie żaroodpornej do piekarnika i piec pod przykryciem. Warto zastosować też rękaw do pieczenia, dzięki temu mięso nie wyschnie i będzie soczyste.
Kotlety schabowe
Kotlety schabowe to jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej, nieodłączna pozycja w menu restauracji, barów i stołówek. Przyrządza się je z plastrów wieprzowego schabu bez kości, rozbitych tłuczkiem do mięsa, obtoczonych w bułce tartej i roztrzepanym jajku, i usmażonych na dobrze rozgrzanym oleju. Kotlety można też zrobić z mięsa z kością, tak jak w przepisie Agnieszki Kręglickiej na kotlety schabowe z jabłkami. Obsmaża się je na mocno rozgrzanym tłuszczu, bez panierki, a następnie podaje w sosie z cebulą i calvadosem. Nutę egzotyki znajdziemy w przepisie na kotlety schabowe z sosem słodko-kwaśnym z liczi. To połączenie jest warte wypróbowania i może być ciekawą wariacją na temat tradycyjnego dania.