Podroby
Podroby to jadalne wnętrzności zwierząt hodowlanych. Zalicza się do nich między innymi wątróbkę, serca, nerki, żołądki, móżdżki i ozorki. Podroby można przygotować na ciepło i na zimno. Robi się z nich gulasze, faszerowane mięsa, pasztety, zupy i wiele innych pysznych potraw.
Potrawy z wątróbki drobiowej, wieprzowej, cielęcej
Wątróbka to jeden z najpopularniejszych rodzajów podrobów stosowanych w polskiej kuchni. Podaje się ją zwykle w wersji smażonej lub duszonej. Wątróbka drobiowa lub wieprzowa serwowana z cebulą i ziemniakami to tradycyjne danie, które regularnie gości w wielu domach. Trochę rzadziej spotykane są potrawy z wątroby cielęcej i jagnięcej. Oprócz przepisów na wątróbkę w wersji klasycznej, znane są także bardziej oryginalne receptury, takie jak na przykład sałatka z wątróbką i malinowym dressingiem, wątróbka z wiśniami czy wątróbka duszona w winie. Z wątróbki można również przyrządzić pulpety, gołąbki, wytrawne tarty czy francuskie ragout. Warto również ugotować na niej zupę.
Mięsa faszerowane podrobami
Faszerowane mięsa, takie jak gęś, kaczka czy indyk, to niezwykle eleganckie i wykwintne potrawy. Doskonale sprawdzą się jako danie główne podczas przyjęć i ważnych uroczystości. Nadzienie do mięs przygotowuje się z podrobów, głownie z wątróbki, płuc, serc i żołądków. Do farszu należy dodać także bułkę, jajko i warzywa według uznania. Najciekawsze propozycje faszerowanych mięs to gęś pieczona w całości, indyk faszerowany owocami i nadziewane gęsie szyje.
Pasztety z podrobów, parfait i terrina
Z mielonych i ugotowanych podrobów można przygotować pyszne pasztety i parfait, czyli pastę do smarowania chleba. Przyrządza się ją głównie z wątróbek kurzych, indyczych i kaczych. Podobnym przysmakiem jest terrina, czyli pasztet z podrobami gotowany w piekarniku. Najlepiej smakuje z dodatkami, takimi jak grzyby, warzywa i sosy.