Wegańska wigilia i Boże Narodzenie
Jak przygotować wegańską wigilię? W Kuchni+ znajdziesz mnóstwo przepisów na dania wegańskie, czyli pozbawione składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, jajka, masło i mleko. Pokazujemy, że kuchnia roślinna jest pełna smaków i aromatów, zdrowa i zróżnicowana. Wegańskie potrawy doskonale nadają się na postną wigilię, dlatego polecamy je nie tylko weganom. Dopracowane w najdrobniejszych szczegółach przepisy Marty Dymek i Iwony Zasuwy zadowolą najbardziej wybrednych smakoszy.
Wegańska kolacja wigilijna
Zgodnie z polską tradycją wieczerza wigilijna powinna się składać z 12 postnych dań. Są wśród nich: barszcz, ryby na zimno i na ciepło, pierogi i paszteciki z kapustą i grzybami, kapusta z grzybami lub grochem, kompot z suszonych owoców, kutia, makowiec i pierniki. Każde z nich można przygotować w wersji wegańskiej. Z przepisu na ciasto na uszka i pierogi wystarczy usunąć jajka. Karpia i inne ryby zastępuje się selerem lub kotletami sojowymi. Również wegańskie ciasta w niczym nie ustępują tym z jajkami i nabiałem. Wystarczy zastosować kilka kulinarnych trików, by osiągnąć smakowity efekt przy użyciu produktów roślinnych. Do wyboru mamy wiele rodzajów mleka roślinnego (np. kokosowe, sojowe, ryżowe, owsiane), olejów roślinnych i zamienników jajek (np. siemię lniane, aquafaba, silken tofu, jogurt sojowy, itp.).
Wegańskie zupy
Ich listę otwiera barszcz czerwony, ugotowany na burakach i suszonych grzybach. Podaje się do niego uszka z grzybami albo z kapustą i grzybami - do ciasta nie dodajemy jajek. Na świątecznym stole sprawdzi się gęsty i pachnący krem z pieczarek oraz pożywna i rozgrzewająca grzybowa soljanka.
Czym zastąpić rybę?
Jako danie na zimno doskonale sprawdzą się bakłażany po kaszubsku w aromatycznej zalewie z oleju lnianego z pierwszego tłoczenia, z dodatkiem ziaren gorczycy i liści laurowych. Aby przygotować tę smakowitą i wytworną przystawkę, bakłażany kroimy w pasy, smarujemy olejem, posypujemy solą i pieczemy w piekarniku. Upieczone wypełniamy nadzieniem z duszonej cebuli, rodzynek i przypraw, zwijamy w rulony, wkładamy do słoika, zalewamy zalewą i wstawiamy do lodówki na co najmniej kilka godzin. Boczniaki korzenne w oleju lnianym przyrządza się z usmażonych na złoty kolor boczniaków w wyrazistej zalewie z oleju, octu jabłkowego, brandy, syropu klonowego, musztardy i sporej ilości przypraw, takich jak liść laurowy, anyż, goździki, kardamon, kolendra, kmin rzymski, cynamon i imbir. Kotlety sojowe w zalewie octowej przygotowujemy z ugotowanych kotletów sojowych, które obtaczamy w mące, obsmażamy na złoty kolor, a następnie zalewamy octową zalewą. Zamiast ryby po grecku podajmy kotlety sojowe po grecku, które przyrządza się w podobny sposób jak rybę. W tym daniu rybę doskonale zastępuje również seler.
Wegańskie pasztety
Mocnym punktem świątecznego jadłospisu są pasztety. Ich wegańskie wersje w niczym nie ustępują mięsnym! Wypróbujcie sprawdzony przepis na pasztet grzybowy. Główne składniki pasztetu grzybowego to, oprócz suszonych grzybów, najlepiej aromatycznych borowików, kasza jaglana, która zapewni zwartą konsystencję, brązowa soczewica, cebula, zmielone orzechy włoskie i liczne przyprawy - ziele angielskie, listek laurowy, sos sojowy, majeranek, cząber, sól i pieprz. Podstawą pasztetu z morelami również jest kasza jaglana i brązowa soczewica, a o jego smaku decydują suszone, niesiarkowane morele, dodatek białego wina i przyprawy, wśród których jest anyż, majeranek, cząber, kozieradka, ziarna jałowca i ziela angielskiego. Aby przyrządzić pasztet warzywny w muffinkach, poza warzywami (marchewka, seler, seler naciowy, pietruszka, cebula), potrzebna będzie idealna do pasztetów kasza jaglana, orzechy laskowe, czosnek, sos sojowy, majeranek, lubczyk, tymianek, cząber, gałka muszkatołowa i suszone owoce do dekoracji.
Wegański bigos
Długo gotowany wegański bigos ma głęboki smak i piękny kolor. Proponujemy bigos ze śliwką, przygotowany z równych proporcji świeżej kapusty włoskiej i kapusty kiszonej, z dodatkiem solidnej porcji suszonych śliwek, a także cebuli, marchwi, pietruszki, czosnku i przypraw (ziele angielskie, liść laurowy, czarny pieprz, lubczyk). Bigos pomidorowy również przyrządza się z dwóch rodzajów kapusty - kiszonej i świeżej słodkiej, z dodatkiem wielu przypraw oraz brązowej soczewicy i koncentratu pomidorowego. Warto pokusić się o wzbogaconą nutami egzotyki kapustę z daktylami i soczewicą, z kiszonej kapusty, daktyli i aromatycznych przypraw (kminek, kumin, kolendra, goździki, ziele angielskie, cząber, majeranek).
Dania z grzybami
Na świątecznym stole zawsze są dania z grzybami. Marta Dymek proponuje aromatyczne i sycące pęczotto z grzybami oraz boczniaki pieczone z pomidorami. Wyborny smak ma grzybowy Stroganow z boczniaków i pieczarek, doprawiony żubrówką i musztardą. Polecamy też chrupiące boczniaki panierowane podane z majonezem. Przepis na wegański majonez warto wykorzystać też do tradycyjnej sałatki jarzynowej.
Wegańskie ciasta świąteczne
Słodkim zwieńczeniem świątecznej uczty mogą być tofurniki, czyli serniki z serka tofu. Tofurnik piernikowy z czekoladą przygotujemy z 2 kostek tofu oraz składników takich jak kasza jaglana, mąka ziemniaczana, masło orzechowe, kakao, gorzka czekolada, kawa, suszone śliwki, syrop klonowy, z dodatkiem aromatycznych przypraw (cynamon, wanilia, imbir, goździki, gałka muszkatołowa). Podczas pieczenia tego ciasta cały dom wypełni się pięknym, korzenno-czekoladowym zapachem. Tofurnik pomarańczowy z chili na spodzie z ciastek owsianych ma w sobie pikantna nutę, dzięki dodaniu pieprzu cayenne do polewy czekoladowej. Ciekawą propozycją jest też kasztaniak,czyli ciasto z bakaliami z mąki kasztanowej (polecamy je osobom na diecie bezglutenowej). Do przygotowania go, oprócz mąki z jadalnych kasztanów, potrzebna będzie pomarańcza, Martini rosato, woda, cukier, oliwa z oliwek i spora ilość bakalii (solone orzechy nerkowca, migdały, kandyzowane wiśnie). Amatorów słodkości zadowolą też lekkie ciastka z suszonych owoców oraz wegańska kutia na mleku roślinnym. Smacznego!