Z miłości do lokalności

Z miłości do lokalności

Tomasz Jakubiak

Wydawca: Wydawnictwo Edipresse

Z miłości do lokalności

Tomasz Jakubiak jest gospodarzem kilku programów telewizyjnych w kanale Kuchnia+, m.in.  serii „Jakubiak - z miłości do lokalności”. Popularny kucharz i dziennikarz kulinarny dał się poznać jako miłośnik rodzimych produktów i promotor polskiej kuchni, który wspiera lokalnych producentów żywności. Swoją osobowością przykuwa szerokie grono odbiorców, dla których specjalnie teraz przygotował książkę pod tym samy tytułem, co program.

Książka „Z miłości do lokalności” to kontynuacja i rozwinięcie proponowanej przez Tomasza Jakubiaka filozofii kulinarnej, prezentowanej w jego autorskim programie telewizyjnym. Autor nie po raz pierwszy zabiera swoich odbiorców w zachwycającą, kulinarną podróż po rodzimych regionach, smakach i produktach, pokazując przy tym to, co jest jego zdaniem najpiękniejsze i najatrakcyjniejsze. Tworzy swoistą kulinarną mapę Polski i podpowiada co zjeść w danym regionie, by w pełni poznać urok odwiedzanego miejsca.

Książka stanowi przewodnik po sprawdzonych i stosowanych przez autora produktach. Czytelnicy znajdą w niej 70 przepisów na nowoczesne dania z tradycyjnych polskich składników.

Pierwszy rozdział opisuje danie, z którego słynie polski stół, czyli zupy. Jest tu przepis na rosół dworski, bulion z kaczki, kapuśniak, kwaśnicę czy zupę szczawiową. W przepisach nie zabraknie suszonych grzybów, wędzonego boczku, sera białego, kiszonej kapusty i kaszy jaglanej w zupełnie zaskakujących, nowoczesnych połączeniach z imbirem czy trawą cytrynową. W dalszej części dania główne mięsne czytelnicy znajdą przepisy m.in. na udo z gęsi, zrazy, gołąbki czy gulasz wieprzowy. Wśród składników znajdzie się smalec, słonina, grzyby, ogórki kiszone i tradycyjne przyprawy, takie jak rozmaryn czy lubczyk, jak i te bardziej egzotyczne: sos sojowy i ostrygowy, ser pleśniowy, sok z limonki czy papryczka chili.

Jakubiak przygotował też przepisy na dania wegetariańskie, takie jak np. ziołowe pulpety z kaszy jaglanej, minipierożki z serem podlaskim czy tradycyjne bite ziemniaki ze zsiadłym mlekiem; dania z ryb z karpiem, śledziem czy dorszem w roli głównej oraz kanapki, przekąski i sałatki.

W książce znalazło się to co naturalne, prawdziwe i dobrze Polakom znane. Są porady, podpowiedzi i przykłady krajowych producentów. Tomasz Jakubiak postara się przekazać to, co go zaskoczyło i jednocześnie zachwyciło w Polsce.

Zrozumieć lokalność to dostrzec korzenie, dostrzec początek drogi, jaki przeszedł produkt, zanim pojawił się na naszym talerzu. To pozwala spojrzeć na ów produkt zupełnie inaczej, zobaczyć go w nowym, dotąd nieznanym świetle. To natomiast spowoduje, że potem już na każdych zakupach zaczniecie czytać etykiety. Zaczniecie odwiedzać okoliczne bazarki, pytać, dowiadywać się. 
Daleki jestem od namawiania was do kupowania ekożywności, nie o to mi chodzi. 
Produkt, który nie ma naklejki „bio” czy też „eko”, a kupujecie go niemalże prosto od rolnika,
 jest tak samo wartościowy.

Produkty, do których stosowania zachęca kucharz nie są ani trudno dostępne, ani oryginalne,
ani wyszukane. Charakteryzują się najwyższą jakością, są naturalne i prawdziwe, co przekłada się przede wszystkim na ich smak. Nie tylko jednak smak jest tym, co zachęca kucharza do korzystania z rodzimych produktów. Za każdym z nich stoi człowiek, często rodzinna firma. Każda z nich ma swoją niepowtarzalną historię i doświadczenia.

Kucharz proponuje produkty zdrowe, smaczne i sprawdzone, których niekiedy wyższa cena wynika z jakości. Kucharz podkreśla, że płacąc za produkt, który jemy, tak naprawdę płacimy za własne zdrowie. Zwraca uwagę na fakt, że mały przedsiębiorca to firma z wieloletnią tradycją i wypracowaną, świetnie znaną wśród klientów marką. Znalezienie takich produktów nie jest łatwe zwłaszcza, 
że często rywalizują one z ostrą konkurencją. Jakubiak namawia do lokalnego patriotyzmu i uważniejszego rozejrzenia się wokół, poszukania tego, co dobre, w naszym najbliższym otoczeniu. Czytania etykiet i odwiedzin pobliskiego bazarku.

OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA