Strudel

Strudel
Oceń przepis:
16 ocen Średnia ocena: 4.10

Przygotował:

Jacek Sikora

Seria kulinarna:
Słodki drań (odc.10)
Trudność:
trudne
Rodzaj dania:
Ciasta i ciasteczka
Kuchnia świata:
Kuchnia austriacka

Składniki:

Ciasto

Farsz

Smarowidło i posypka do ciasta

Kalkulator wag i miar

Kalkulator kulinarny

Przygotowanie:

Przygotowanie ciasta
Na stolnicy usyp kopiec z mąki. Zrób krater, a do środka wbij jajko oraz zacznij wlewać posoloną wodę. Wyrabiaj ciasto zagarniając najpierw mąkę ze środka krateru. Ciasto wygniataj dłonią przez około 10 minut. Zostaw ciasto w naoliwionej misce pod przykryciem na około godzinę w ciepłym miejscu.

Przygotowanie masy serowej
Zmiksuj ser z masłem na gładko. Gdy będą kremowej konsystencji, dodaj mąkę, sól, cukier oraz startą skórkę z cytryny. Mieszaj, aż znowu się połączą. Nie ubijaj masy za długo, nie powinna być puszysta jak na sernik. Dodaj jajka i kwaśną śmietanę, a na samym końcu rodzynki.

Rozciąganie ciasta strudlowego
Na stole przygotuj lniany obrus obsypany mąką. Ciasto wywałkuj na obsypanej mąką stolnicy na cienki placek. Placek nie powinien być zbyt cienki, bo nie dasz rady przenieść go na lniany obrus bez uszkadzania ciasta. Po przeniesieniu go na obrus zacznij rozciągać ciasto wsadzając pod nie ręce. Nie należy robić tego palcami, ale całą dłonią. Nie spiesząc się okrążaj ciasto rozciągając je za każdym razem we wszystkich kierunkach. Ciasto powinno być na wpół przezroczyste. Nie przejmuj się niewielkimi dziurkami. Większe musisz zakleić ciastem odciętym z krawędzi. Na koniec odetnij gruby rant ciasta nożyczkami.

Przygotowanie i zawijanie strudla
Rozciągnięte ciasto posmaruj roztopionym masłem. Posyp bułką tartą oraz cukrem cynamonowym. Nałóż nadzienie pozostawiając 5 cm margines czystego ciasta z boków i frontu. Farsz powinien mieć 4 cm grubości. Zwiń ciasto w rulon podnosząc je za pomocą obrusa lub ściereczki. Zagnij końce. Przytnij ewentualnie naddatek ciasta bez farszu tak, by zmieściło się wygodnie na blaszce do pieczenia. Jeżeli strudel jest za duży do twojego piekarnika możesz go zgiąć w podkowę. Strudel posmarowany masłem piecz około 45 minut w 190 stopni C.

 

Dołącz do CANAL+ i oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz!
Nie wiesz jaką ofertę wybrać? Sprawdź porównanie!
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA