Pasty do chleba
Pasty kanapkowe są proste i szybkie w przygotowaniu. Wystarczy kilka składników i kilka-kilkanaście minut, by osiągnąć smakowity efekt. Pastę do pieczywa można przyrządzić z niemal wszystkiego, co znajdziemy w lodówce lub domowej spiżarni. Może to być np. puszka ciecierzycy, fasoli lub groszku konserwowego, ziarna łuskanego słonecznika lub dyni, jajka, pęczek natki pietruszki albo ugotowana w zupie włoszczyzna. Wszystko zależy od naszej inwencji i tego, na co akurat mamy ochotę.
Hummus
Pochodzący z Bliskiego Wschodu hummus jada się na całym świecie. Pasta ta zdobyła wielką popularność, bo jest niezwykle prosta w przygotowaniu, smaczna, pożywna i tania. Jej podstawą są ziarna ciecierzycy, z dodatkiem pasty tahini, sporządzonej z ziaren sezamu, oraz wysokiej jakości oliwy i przypraw - soli, soku z cytryny i czosnku. Ziarna ciecierzycy należy namoczyć na noc, a następnie ugotować do miękkości. Można też użyć ciecierzycy z puszki, jeśli nie mamy suchych ziaren lub chcemy uzyskać błyskawiczny efekt. Zalewa z puszki (tzw. aquafaba) przyda nam się, jeśli pasta będzie za gęsta. Warto wiedzieć, że aquafaba to świetny zamiennik białka jajka - można ubić z niej sztywną pianę do ciasta.
Jak przyrządzić hummus?
Do zblendowanej na gładką masę ciecierzycy dodajemy pastę tahini, oliwę z oliwek, sól, sok z cytryny i ewentualnie ząbek czosnku. Jeśli pasta jest za sucha lub za gęsta, rozrzedzamy ją zimną wodą lub aquafabą z puszki. To podstawowa, klasyczna wersja hummusu, którą możemy urozmaicić i przyprawić wedle własnego uznania. Do humusowej bazy można dodać np. suszone pomidory, płatki chili, natkę pietruszki, listki kolendry. Smak hummusu dobrze podkręci kumin, ostra papryka i czarny pieprz. Smaczny jest hummus z jabłkiem i hummus z marynowanym czosnkiem. Ciekawą wariacją na temat hummusu jest hummus z surowej marchwi. Warzywną pastę można tez przygotować np. z pieczonej dyni.
Guacamole
Meksykańska pasta guacamole jest niemal tak popularna jak hummus i równie prosta w przygotowaniu. Robi się ją z dojrzałych owoców awokado, z dodatkiem soku z limonki lub cytryny, soli i niewielkiej ilości czosnku. Owoce awokado należy przekroić na pół i wyjąć z nich pestkę, następnie wydrążyć połówki łyżką, przełożyć miąższ do miseczki i rozgnieść go widelcem. Skropić sokiem z limonki lub cytryny, lekko posolić, dodać mały ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. I gotowe! Do tej podstawowej wersji można dodać np. pokrojonego w kostkę pomidora, posiekaną czerwoną cebulę, uprażone ziarna słonecznika, posiekane listki kolendry, mięty lub pietruszki lub kawałek posiekanej, ostrej, czerwonej papryczki. Możliwości jest wiele, oleiste i pożywne awokado harmonijnie łączy się z wieloma dodatkami. Serwujemy je z pikantnymi i chrupiącymi nachosami, grzankami, placuszkami lub krakersami. Marta Dymek proponuje guacamole z dodatkiem czerwonej cebuli oraz miętowe guacamole.
Pasta jajeczna
W kuchni polskiej popularna jest pasta jajeczna ? prosta, pożywna i smaczna. Jej bazą są ugotowane na twardo jajka, które sieka się i miesza z majonezem, doprawia solą, pieprzem i ewentualnie musztardą. Do tych podstawowych składników możemy dodać np. posiekany szczypiorek lub koperek, kawałeczki wędzonego lub pieczonego łososia, makreli albo sardeli, kilka anchovis, marynowane kapary. Pastę jajeczną serwujemy ze świeżym pieczywem lub grzankami, albo jako nadzienie do faszerowanych jajek lub ziemniaków. W Kuchni+ serwujemy m.in. wiosenną pastę jajeczną z rzodkiewkami i rzeżuchą.
Pasty na bazie kaszy
Doskonałą bazą do past kanapkowych są różnego rodzaju kasze ? przede wszystkim wyrazista gryczana palona i aksamitna jaglana, ale też zdobywający coraz większą popularność bulgur. Kasza gryczana palona świetnie łączy się z pieczarkami, które należy podsmażyć na złoto lub upiec na blasze z przyprawami, aby były aromatyczne i chrupiące. Następnie ugotowaną kaszę blendujemy z przestudzonymi pieczarkami, doprawiamy sosem sojowym, pieprzem, majerankiem, tymiankiem i cząbrem, tak jak w przepisie na pastę z pieczarek. Kaszę gryczaną można też połączyć z jabłkiem, cebulą, suszonymi grzybami leśnymi i migdałami, jak w przepisie Marty Dymek na pastę gryczaną z jabłkiem. Wyrazistym dodatkiem do pieczywa jest też paprykarz jaglany z marchewką , doprawiony słodką, ostrą i wędzoną papryką oraz koncentratem pomidorowym.
Pasty z warzyw
Wyśmienite pasty do chleba można przyrządzić z ugotowanych lub upieczonych warzyw korzeniowych, strączkowych i dyniowatych. Pasty takie królują w roślinnej, wegańskiej kuchni, ale sprawdzą się na każdym stole. Iwona Zasuwa poleca smalec z białej fasoli, doprawiony zeszkloną cebulą, majerankiem i tymiankiem. Z kuchni egipskiej wywodzi się pasta ful z bobu, którą podaje się z dodatkiem oliwy, pokrojonych pomidorów i cebulki. Bliskowschodnią pastę baba ghanoush przyrządza się z upieczonych lub opieczonych nad ogniem bakłażanów, zmiksowanych i doprawionych pastą tahini, sokiem z cytryny, czosnkiem i solą. Podaje się ją z pestkami owocu granatu, posiekaną natką pietruszki lub kolendry.