Zimny suflet truskawkowy

Zimny suflet truskawkowy
Oceń przepis:
3 oceny Średnia ocena: 4.00
Seria kulinarna:
Kuchnia francuska po prostu 2 (odc. 13)
Trudność:
łatwe
Rodzaj dania:
Desery
Kuchnia świata:
Kuchnia francuska

Przygotowanie:Składniki:
450 g świeżych, dojrzałych truskawek bez szypułek
150 g cukru
łyżeczka soku z cytryny
szczypta soli
3 duże jajka (żółtka i białka osobno)
1,75 łyżeczki żelatyny
szczypta wodorowinianu potasu
pół miarki gęstej śmietany

Przygotowanie:

Przygotowanie formy do sufletu: uciąć pasek folii aluminiowej lub papieru dłuższy od obwodu formy. Złożyć na pół, żeby był sztywniejszy. Owinąć wokół formy tak żeby wystawał 2 – 3 cm nad krawędź i przykleić taśmą.
Zmiksować truskawki z 50 g cukru, sokiem z cytryny i solą. Przetrzeć przez sitko.
Włożyć żółtka do miski z 50 g cukru i 125 ml piure truskawkowego (resztę zachować na następny raz). Ustawić nad kąpielą wodną tak żeby naczynie nie dotykało wody i mieszać, aż cukier się rozpuści, a masa będzie ciepła w środku. Zdjąć miskę z rondla i odstawić.
Wlać 60 ml wody do kokilki, wrzucić żelatynę i zostawić na 5 min, żeby nasiąkła. Wstawić kokilkę do rondla z gorącą wodą i zostawić na 2 minuty, żeby żelatyna się rozpuściła. Powinna być przeźroczysta. Wmieszać ją do piure truskawkowego i podgrzewać całość do lekkiego zastygnięcia.
Ubić białka z wodorowinianem potasu do postaci piany. Stopniowo dodawać 50 g cukru i ubijać do konsystencji bitej śmietany. Ubić śmietanę w osobnej misce. Wmieszać łyżkę ubitego białka do piure, żeby je rozrzedzić. Wrzucić resztę piany i śmietany i delikatnie wszystko wymieszać.
Przełożyć masę do formy, zakryć i wstawić do lodówki, żeby stężała, na ok. 4 godz. Najlepiej jeść w dzień przyrządzenia lub nazajutrz. Później żelatyna zacznie się rozpuszczać.

Laura Calder

UWAGA: miarka kanadyjska to 250 ml, czyli odpowiednik naszej szklanki

 

Dołącz do CANAL+ i oglądaj CANAL+KUCHNIA jak chcesz i kiedy chcesz!
Nie wiesz jaką ofertę wybrać? Sprawdź porównanie!
OGLĄDAJ CANAL+ KUCHNIA