Dania z kaczki
Kaczka smażona
Smażone filety z kaczki będą wyśmienicie smakowały z dodatkiem mango. Mięso należy oprószyć majerankiem, pieprzem i słodką papryką, a następnie wstawić do lodówki na 30 minut. Po tym czasie trzeba usmażyć je na patelni, po czym wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na 10 minut. Mango i pokrojony imbir należy podsmażyć na tłuszczu, który wytopił się z kaczki. Następnie trzeba je wymieszać z sosem pieczeniowym i gotować przez 3 minuty. Mięso najlepiej polać powstałym sosem i podawać z pokrojonym w kawałki mango. Kaczkę można usmażyć z jabłkami i oblać ją dressingiem pieczeniowym połączonym z miodem, rozmarynem oraz czerwonym winem. Potrawę serwuje się np. z kaszą kuskus.
Kaczka pieczona
Popularne polskie danie to kaczka pieczona w kawałkach, a także faszerowana lub zapiekana z pieczarkami. Piersi z drobiu warto zamarynować w czosnku, anyżu, imbirze, miodzie i sosie sojowym. Kaczka pieczona z jabłkami to bardzo dobrze znane i sycące danie. Mięso zapieka się także w brzoskwiniach lub pomarańczach. Równie pyszna jest kaczka z pomarańczowo-jabłkowym farszem oblanym sokiem z limonki. Inne warianty potrawy obejmują nadzienie z kaszy gryczanej, cielęciny lub ziemniaków.
Kaczka duszona
Na obiad można podać np. kaczkę duszona z owocami. Do jej przygotowania potrzebne są: czosnek, suszone śliwki, jabłka, czerwone wino, rosół drobiowy, a także majeranek, sól i pieprz. Drób dusi się z dodatkiem jabłek, a także z białym winem.
Gotowana kaczka
Kaczka gotowana to potrawa, którą przyrządza się na bulionie warzywnym. Należy ją wrzucić do wrzącej wody, aby mięso było soczyste. Wywar warto doprawić liśćmi laurowymi, owocami jałowca, goździkami i pieprzem. Danie podaje się z młodymi ziemniakami oraz surówką z kiszonej kapusty.
Wędzona kaczka
Wędzona kaczka to kolejny pomysł na przygotowanie mięsa drobiowego. Marynatę do niego przyrządza się gotując wodę z solą, pieprzem i zielem angielskim. Do ostudzonej zalewy należy włożyć mięso i wstawić je do lodówki na 2-3 dni. Po upływie tego czasu kaczkę trzeba wyjąć z marynaty, osuszyć i natrzeć ulubionymi ziołami. Następnie należy wędzić mięso w ciepłym dymie przez 5-6 godzin. Potrawę podaje się z chrzanem i ziemniakami lub ryżem.
Kaczka po pekińsku
Kaczkę po pekińsku przed pieczeniem należy natrzeć pieprzem, solą, przyprawą 5 smaków oraz imbirem. Następnie trzeba ją wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i co jakiś czas usuwać wytapiający się tłuszcz. Mięso będzie gotowe, kiedy skórka stanie się chrupiąca. Podczas pieczenia kaczki należy wymieszać i podgrzać miód, sos sojowy, sos śliwkowy, sake, imbir i czosnek. Do dania pasują także podsmażona kapusta i cebula. Potrawę podaje się posypaną sezamem.
Kaczka w galarecie
Mięso na kaczkę w galarecie najlepiej natrzeć solą, pieprzem i majerankiem. Tak przygotowane trzeba upiec w piekarniku, wystudzić i wyjąć duże kości. Kaczkę w częściach należy ułożyć w płaskim naczyniu, obłożyć śliwkami w occie i gruszkami z zalewy, a następnie zalać tężejącą żelatyną.
Rosół z kaczki
Do przygotowania rosołu z kaczki potrzeba porcji rosołowej, np. szyi, skrzydeł, korpusu lub udek drobiowych. Do mięsa należy dodać marchew, pietruszkę, por, seler oraz cebulę. Wywar gotuje się z dodatkiem ziela angielskiego, lubczyku i liści laurowych. Rosół doprawia się solą i pieprzem. Podaje się go z makaronem, najlepiej domowej roboty.
Pasztet z kaczki
Pasztet z kaczki przyrządza się z wątróbki drobiowej, nóżek i warzyw: cebuli, pietruszki, marchewki oraz selera. Warzywa i mięso należy ugotować, a następnie usunąć kości. Wszystkie składniki trzeba zmielić w maszynce do mięsa, kolejno utrzeć ziarna kardamonu w moździerzu, po czym dodać je do masy na pasztet i posolić ją. Po wymieszaniu należy włożyć całość do formy i wstawić ją do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni. Pasztet piecze się około 60 minut.
Sałatki z kaczką
Sałatki z kaczką i dodatkami, np. serem gorgonzola i gruszką, to doskonały pomysł na przystawkę. Do mięsa dodaje się też granat i mango. Pyszne jest połączenie drobiu z sosem hoisin przygotowanym na bazie masła orzechowego, octu ryżowego, czosnku, oleju sezamowego, brązowego cukru, ostrej mielonej papryki, pieprzu i sosu sojowego.