Dania na karnawał i imprezę
Dania karnawałowe i przekąski na imprezę można przygotować zarówno w wersji mięsnej, jak wegetariańskiej i wegańskiej. Tradycyjne carpaccio przyrządza się z mięsa wołowego. Można zmodyfikować przepis i zrobić jego buraczaną lub borowikową odmianę. Przykładem szybkiego dania mięsnego, które sprawdzi się na imprezie, jest tatar. Tartę i tempurę można przygotować na różne sposoby: z mięsem, warzywami lub rybą. Tarta na słodko będzie idealnie smakowała z owocami i bitą śmietaną. Wrap to natomiast pomysł na szybkie danie z mięsem, warzywami i sosem.
Carpaccio
Najbardziej popularna wersja carpaccio jest przyrządzana z polędwicy wołowej. Przed przygotowaniem potrawy mięso powinno być dobrze schłodzone. Należy je pokroić w bardzo cienkie plasterki, a następnie polać marynatą z oliwy z oliwek, soli i soku z cytryny. Można ją udekorować posiekaną natką pietruszki i płatkami parmezanu. Carpaccio podaje się z pieczywem, np. chrupiącą bagietką, oliwkami lub suszonymi pomidorami. Carpaccio z buraków z serem feta to bezmięsna wersja potrawy. Do obranych, surowych buraków dodaje się ocet jabłkowy, oliwę, pieprz i sproszkowany czosnek niedźwiedzi. Upieczone i ostudzone buraki kroi się na cienkie plastry i podaje z serem fetą, świeżo mielonym pieprzem i polewa oliwą. Carpaccio z borowików przyrządza się posypując oczyszczone i pokrojone grzyby solą i tymiankiem oraz polewając je oliwą.
Tatar z wołowiny
Do przygotowania tradycyjnego tatara są potrzebne: wołowina - najlepiej polędwica, ogórki kiszone, cebula szalotka, oliwa, żółtko jaja, sól i pieprz. Zmieloną polędwicę należy ułożyć na talerzu, a na niej położyć surowe żółtko, pokrojone w drobną kostkę ogórki kiszone i cebulę. Tatara posypuje się świeżo zmielonym pieprzem.
Tarta na słono
Na imprezie karnawałowej można podać tartę, zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Kruche ciasto na tartę piecze się przez około 15 minut w temperaturze ok. 190 stopni Celsjusza na złocisty kolor. Żeby się nie zdeformowało, trzeba je ponakłuwać widelcem lub przykryć papierem i przysypać ziarnami grochu lub fasoli. Po wyłożeniu spodu farszem ciasto powinno się piec jeszcze przez ok. 35 minut w piekarniku nastawionym na 180 stopni. Wytrawny farsz do tarty można przygotować np. z łososia i twarogu bądź buraków i sera feta. Ciasto będzie wyśmienicie smakowało ze szpinakiem i pomidorami, a także w wersji warzywnej: z pieczonym bakłażanem, fetą i pomidorkami koktajlowymi.
Tempura
Tempura to mięso, ryby, krewetki lub warzywa smażone w chrupiącym, cienkim i kruchym cieście. Ciasto na tempurę w wersji lekkiej wyrabia się z mąki pszennej, mąki kukurydzianej i zimnej wody gazowanej. Powinno mieć konsystencję przypominającą śmietanę. Tradycyjne ciasto przyrządza się z mąki pszennej, jajka i zimnej niegazowanej wody. Można do niego dodać szczypiorek lub czarny sezam. Oczyszczone i pokrojone produkty, które chcemy usmażyć w tempurze należy oprószyć mąką i maczać w cieście. Smaży się je w głębokim garnku z dużą ilością oleju rozgrzanego do około 175 stopni Celsjusza. Aby sprawdzić temperaturę oleju, można do niego włożyć kawałek chleba. Powinien się zrumienić w ciągu minuty.
Wrap
Wrapy można zrobić z gotowych tortilli, do których wkłada się nadzienie. Można je przygotować np. z cebuli, papryki, pieczarek, kukurydzy i kurczaka z przyprawami. Wrapy podaje się zazwyczaj z sosem, np. majonezem i keczupem lub sosem pomidorowym zrobionym z oleju rzepakowego i świeżych podsmażonych pomidorów.
Faszerowane warzywa
Szykując imprezę warto pamiętać o wegetarianach. Uniwersalną potrawą są faszerowane warzywa. Skład nadzienia zależy tylko od wyobraźni osoby, która je przyrządza. Do faszerowania nadają się m.in. cukinia, pieczarki, papryka i ziemniaki. Do cukinii można włożyć kaszę kuskus, ser feta, czosnek, pomidora i przyprawić farsz solą, oregano oraz pieprzem. Następnie należy ją zapiec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza. Do papryki pasuje farsz z ryżu, pomidorów, czosnku i szpinaku. Wegetarianie mogą zjeść także sałatką owocową zrobioną z mandarynek, gruszek, jabłka oraz winogron i polaną sosem z mrożonych truskawek, jogurtu i brązowego cukru.
Wegańskie dania na imprezę karnawałową
Na imprezę, na której gośćmi będą weganie, można przygotować szaszłyki warzywne i chipsy z warzyw. Smaczne połączenie to papryka, cebula, bakłażan, posmarowane sosem z oliwy, soku z cytryny oraz doprawione pieprzem i solą. Warzywa na szaszłyki trzeba umyć i pokroić na podobnej wielkości kawałki, nadziać na patyki do szaszłyków i usmażyć na patelni grillowej. Szaszłyki można także upiec w piekarniku. Weganie będą także zadowoleni z pysznej przekąski: prażonych migdałów. Aby ją przygotować należy sparzyć migdały, pokroić je w paski i nieco wysuszyć w rozgrzanym piekarniku. Następnie brązowy cukier trzeba podsmażyć na suchej patelni. Do cukru dodaje się migdały i razem praży jeszcze przez chwilę.